Historie

Mistrovství světa žen

2021: Šampionát ve stínu pandemie

Svět se v roce 2021 začal plně zotavovat z covidové pandemie a také šampionát ve švédské Uppsale se nesl v režimu doznívajících omezení. Na hřišti to ale nebylo znát. Češky dokonce ovládly svou skupinu, a to díky triumfu nad Švýcarkami. V semifinále však po obrovském dramatu padly s Finkami a zbyl na ně opět boj o bronz. A i tentokrát měly radost Švýcarky, které zvládly odvetu za úvodní klání. Drobnou náplastí byla třetí účast Jany Christianové v All Stars turnaje.

Termín: 27. listopadu – 5. prosince 2021
Místo: Uppsala, Švédsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 21 207

2019: Neuchatelský smutek

Asi žádný z jiných šampionátů za poslední dobu za sebou nenechal takový otisk, jako právě mistrovství světa v Neuchatelu. Bohužel však v negativním světle. České florbalistky měly nakročeno ke své druhé medaili v historii. V semifinále mistrovství světa vedly zkraje třetí části 6:1, za 6:2 neproměnily trestné střílení a v posledních dvou minutách dokázaly Švýcarky podporované vyprodanou halou srovnat a v prodloužení rozhodnout. V bitvě o bronz reprezentantky nestačily v nastaveném čase na Finsko a loučily se znovu jen se čtvrtým místem. Poprvé se však některé z Češek povedlo proniknout do top 5 bodování turnaje. Se sedmnácti body to byla Denisa Ratajová, která nechyběla ani v elitní sestavě turnaje. 

Termín: 7. – 15. prosince 2019
Místo: Neuchatel, Švýcarsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko
Návštěvnost: 44 513

2017: U sousedek opět pod medailí

V roce 2017 se florbalové nadšení přesunulo do slovenské metropole. Češky znovu dokráčely do semifinále, kde jim tentokrát vystavily stopu Švédky, které posléze dosáhly na svůj šestý triumf v řadě v nájezdovém dramatu s Finkami. Boj o bronz si znovu podmanily po velkém dramatu Švýcarky.  

Termín: 1. — 9. prosince 2017
Místo: Bratislava, Slovensko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 31 688

2015: Sedmý titul pro Švédky

Popáté v řadě se na světovém trůnu usadily florbalistky ze Švédska, které prošly turnajem naprosto suverénně a odnesly to v základní skupině i Češky. Cesta skrze play-off pro národní tým byla hodně krutá. Nejprve v semifinále málem šokovaly domácí Finky, které rozhodly tři vteřiny před koncem, v bitvě o bronz pak Češky marně dotahovaly zpackanou druhou třetinu a opět jim patřilo čtvrté místo.

Termín: 4. – 12. prosince 2015
Místo: Tampere, Finsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 35 147

2013: Domácí premiéra

Poprvé v historii zavítala vrcholná akce do České republiky a fanoušci se bavili tím nejlepším florbalem. Poprvé také nový čtyř-skupinový formát přinesl dnešní rozřazení – nejlepší osmička hrála ve skupinách A a B, zbylých osm celků ve skupinách C a D. K prolnutí obou skupin došlo premiérově v předkole. Češky v základní skupině finišovaly na druhém místě, když nestačily po těsném výsledku na Švýcarky. Lvice nejprve zdolaly ve čtvrtfinále Polky hladce 10:1, následně inkasovaly příděl od Švédek a v boji o bronz jim Švýcarky vrátily těsnou prohru z předchozího roku. Podruhé v řadě byla v ideálním line-upu turnaje brankářka Jana Christianová.

Termín: 7. - 15. prosince 2013
Místo: Brno a Ostrava, Česko
Haly: SH Vodova, ČEZ Aréna
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 43 806

2011: Historický milník. Češky získaly první medaili

Mistrovství světa prošlo po změně termínu další zásadní změnou. Nově se nehrálo ve dvou divizích, ale celky byly rozděleny do čtyř skupin. Češky tu svou ovládly díky triumfům nad Maďarskem, Norskem a Slovenskem. V premiérovém čtvrtfinále si poradily s Dánskem, ale v semifinále nestačily na Finky. Vše si ale vynahradily v boji o bronz, kde předvedly parádní obrat z 0:2 a díky trefě Dominiky Štéglové z 52. minuty poprvé pověsily na krk cenné medaile. Vůbec poprvé se české jméno objevilo v sestavě turnaje, kam byla zvolena brankářka Jana Christianová.

Termín: 3. – 11. prosince 2011
Místo: St. Gallen, Švýcarsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Česko

2009: Poprvé v boji o medaile

Průlomový byl pro český národní tým žen rok 2009, kdy se ženský šampionát premiérově konal v prosinci. Během něj Češky poprvé v historii pronikly mezi nejužší světovou čtyřku. V základní skupině padly pouze s pozdějšími šampionkami ze Švédska, v semifinále ale následně nestačily na Švýcarky a nakonec padly po boji i s Finskem. Na tomto šampionátu debutovala na vrcholné akci pozdější gólmanská legenda Jana Christianová. 

Termín: 5. – 12. prosince 2009
Místo: Västeräs, Švédsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko

2007: Šampionát českých hattricků

Reprezentantky v roce 2007 prožily úspěšný návrat mezi pět nejlepších týmů světa. I díky tomu, že v rozšířené základní skupině rozstřílely Rusko a Singapur, se stalo, že by za jeden šampionát padlo na české straně hned sedm hattricků. Shodně po třech jich padlo ve zmíněných dvou duelech, ten poslední zaznamenala Kristýna Jílková, která mimochodem zapsala jako jediná hráčka Česka v historii tři hattricky během jednoho šampionátu, v klání o pátou příčku s domácími Dánkami. 

Termín: 12. – 19. května 2007
Místo: Frederikshavn, Dánsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko

2005: Poprvé v Asii

Vůbec poprvé se světový šampionát žen přesunul mimo evropský kontinent. Hostil jej asijský městský stát Singapur a české florbalistky na něm zopakovaly výsledek z předchozího roku. Po třech porážkách ve skupině je čekal boj o udržení v elitní osmičlenné divizi A. V něm nastoupili proti Japonsku, které udolali stejně jako před dvěma lety Německo 4:0. Vůbec poprvé také vystoupali na světový trůn Švýcarky.

Termín: 30. května – 5. června 2005
Místo: Singapur
Pořadí: 1. Švýcarsko, 2. Finsko, 3. Švédsko

2003: Češky se udržely v elitní divizi

Poprvé zavítala vrcholná ženská akce do Švýcarska, kde ovšem lvice nedokázaly navázat na předchozí dva úspěchy. Situaci jim zkomplikovala porážka ve skupině s Ruskami. V souboji o udržení se mezi elitou ale národní celek zabojoval a i díky bezchybné Šárce Horákové zdolal Německo 4:0 a skončil na celkovém sedmém místě. 

Termín: 18. - 24. května 2003
Místo: Bern, Gümligen a Wünnewil, Švýcarsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko

2001: V Lotyšsku s nejmladším kádrem

Na třetím šampionátu, který hostilo Pobaltí, se národní tým představil s dosud nejmladším kádrem. Nastupující generace hráček pod vedením Richarda Strnadela, která stáhla věkový průměr pod 22 let, znovu po třetím místě ve skupině hrála o pátou příčku, kterou vybojovala až díky úspěšným nájezdům v bitvě s domácími Lotyškami. Podruhé v řadě vyhrály zlatou medaili Finky. Se čtyřmi body byla nejúspěšnější Radka Nečásková.

Termín: 20. - 27. května 2001
Místo: Riga, Lotyšsko
Pořadí: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Norsko

1999: Češky pronikly do top 5

Historicky druhý světový šampionát se konal opět na severu Evropy, tentokrát ve Švédsku, kde má florbal asi nejdelší tradici. Češky ve skupině dokázaly uspět s Lotyškami a nakonec bojovaly o páté místo, v němž přestřílely výběr Německa. Premiérově se z titulu radovaly Finky, první medaili si připsaly Švýcarky. Nejúspěšnější Češkou byla čtyřbodová Petra Chybová. 

Termín: 9. - 15. května 1999
Místo: Borlänge, Švédsko
Pořadí: 1. Finsko, 2. Švýcarsko, 3. Švédsko

1997: Historické poprvé

Premiérový šampionát hostilo v roce 1997 Finsko. Hrálo se ve dvou pětičlenných skupinách a Češky pod vedením Tomáše Erbena se v té své umístily na třetí příčce a čekal je tak souboj o páté místo s Ruskem, který nakonec národní tým prohrál a skončil šestý. Nejlepšími Češkami v pořadí bodování byly sedmibodové Alena Slováková a Diana Brennerová. 

Termín: 3. - 10. května 1997
Místo: Mariehamn, Godby, Finsko
Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Norsko