icon-close
Český florbal

Nezapomeňte stáhnout zdarma aplikaci

Nainstalovat

Antidoping a zdraví

Mezinárodní florbalová federace

Mezinárodní florbalová federace se rovněž zabývá otázkou zdraví a její zdravotní komise vydává zdravotní směrnice pro florbalovou komunitu. Kromě toho shromažďuje údaje o zranění z akcí pořádaných IFF. Cílem je definovat rizika úrazů nejen sběrem důležitých epidemiologických informací, ale také získat směr prevence úrazů a srovnávat statistiky úrazů ve florbalu s ostatními sporty.

Úkoly zdravotní komise IFF

  • Působit jako komise odpovědná za udělování terapeutických výjimek
  • Působit jako panel expertů ke vznikajícímu plánu rozdělení testů
  • Působit jako panel expertů v otázkách týkajících se dopingové kontroly a správy výsledků
  • Působit jako panel expertů pro sportovce účastnících se akcí IFF ohledně léků a seznamu zakázaných látek
  • Působit jako panel expertů na antidopingové informace a vzdělávání poskytované členským asociacím IFF a na webových stránkách IFF
  • Účastnit se jednání lékařské komise a rozhodovat o antidopingových aktivitách IFF
  • Plánovat a distribuovat zprávy týkající se zdraví hráčů a sportovních zranění

Zdravotní směrnice IFF

Zranění ve florbale

Mezinárodní florbalová federace shromažďuje statistiky zranění z hlavních mezinárodních soutěží. Systém hlášení byl zaveden Zdravotní komisí IFF v roce 2012, kdy byl představen formulář pro hlášení zranění - Injury Form Floorball (InFo).

Cílem je definovat rizika úrazů nejen sběrem důležitých epidemiologických informací, ale také získat směr prevence úrazů a srovnávat statistiky úrazů ve florbalu s ostatními sporty.

Sběr dat o zranění a formulář InFo byl poprvé použit na Poháru mistrů 2012 a na Mistrovství světa mužů 2012, od té doby se používá na všech mistrovstvích světa dospělých a zápasech Poháru mistrů. Od roku 2018 shromažďuje IFF také data o zraněních z juniorských mistrovství světa.

Formulář InFo lze stáhnout z formulářů IFF

Lékařské studie

Studie „Zranění na mezinárodních florbalových turnajích v letech 2012 až 2015“ byla publikována na portálu BMJ Open Sport & Exercise Medicine. Hlavní závěr studie konstatoval, že riziko zranění během turnajů IFF je nižší než v mnoha jiných kolektivních sportech na nejvyšší úrovni. Většina zranění se stala během zápasů a měla náhlý charakter. Preventivní opatření by se měla zaměřit především na akutní poranění kotníku a kolena a také na poranění hlavy a obličeje. Celou studii (v angličtině) si můžete přečíst zde.